Ahol tölgyfa lesz a hordóból
A Konyári pince borai apa és fia közös alkotásai. Az ifjabbik Konyári - Dániel 2000-ben diplomázott, talán nem véletlen, a barrik hordós érlelésből írta szakdolgozatát. Az egyetem után bejárta a fél borvilágot, Dél-Afrikában, Portugáliában, Kaliforniában és Új-Zélandon tanulmányozta a borkészítés rafinált technológiáit. A birtok egyik ékköve, az 1757-ben épített téglaboltozatos pince, a balatonlellei Kishegyen található, ahol a szőlőművelés és borkészítés hagyománya 800 éves múltra tekint vissza. Lelle pecsétje (Sigillum Loliense) 1760-ból a már akkoriban is működő helyi borkészítés hagyományaira utal. Ennek a tradíciónak leszármazottja Konyáriék fehér és vörös Lolienséje, az elmúlt évek kiemelkedő borsikere. A legújabb évjáratokról Dániellel beszélgettünk.
Bortársaság: Hogy néz ki ez a faültetés a gyakorlatban? Mennyi fát jelent ez mondjuk évente?
Konyári Dániel: Vannak erre alkalmas területeink, ahol a facsemetéket el tudjuk ültetni. Évi harminc-ötven fáról van szó. Egy-két évig oda kell rájuk figyelni, aztán már önálló életet élnek. Biztos nem ezen fognak múlni a dolgok a világban, de azt gondolom, hogy felelősek vagyunk a környezetért, ahol élünk. És valamit vissza kell adni mindabból, amit a természettől kapunk.]]> A Konyári pince borai apa és fia közös alkotásai. Az ifjabbik Konyári - Dániel 2000-ben diplomázott, talán nem véletlen, a barrik hordós érlelésből írta szakdolgozatát. Az egyetem után bejárta a fél borvilágot, Dél-Afrikában, Portugáliában, Kaliforniában és Új-Zélandon tanulmányozta a borkészítés rafinált technológiáit. A birtok egyik ékköve, az 1757-ben épített téglaboltozatos pince, a balatonlellei Kishegyen található, ahol a szőlőművelés és borkészítés hagyománya 800 éves múltra tekint vissza. Lelle pecsétje (Sigillum Loliense) 1760-ból a már akkoriban is működő helyi borkészítés hagyományaira utal. Ennek a tradíciónak leszármazottja Konyáriék fehér és vörös Lolienséje, az elmúlt évek kiemelkedő borsikere. A legújabb évjáratokról Dániellel beszélgettünk.
Bortársaság: A tavalyihoz képest változott valamit a 2005-ös fehér Loliense fajtaösszetétele?
Konyári Dániel: A sauvignon blanc-chardonnay mellé 20 %-ban most egy kis olaszrizling is került.
Bortársaság: Milyen megfontolásból?
Konyári Dániel: Ez azoknak a klónoknak a szűztermése, melyeket évekkel ezelőtt még az Újvidékről hoztunk. A Kishegyen és az Öreghegyen telepítettük, nagyon jól cukrosodó fajta, magas mustfokokat produkál. Mivel egyelőre olyan kevés bort ad, hogy nem lenne értelme önmagában megjeleníteni, úgy gondoltuk, a fehér Loliensének jól fog állni.
Bortársaság: Miért éppen olaszrizling? Van ennek valami hagyománya errefelé?
Konyári Dániel: Tulajdonképpen van. Apu még emlékszik arra, hogy régen nagy keletje volt az eperfa hordóban érlelt olaszrizlingnek. Később, amikor már elegendő mennyiség lesz belőle, mindenképpen szeretnénk megmutatni, mire képes önállóan.
Bortársaság: Eperfában?
Konyári Dániel: Hát, erre még nem tenném le a nagyesküt.
Bortársaság: Ha már a hordónál tartunk, azt hallottuk, hogy édesapád elhatározta, minden egyes megvásárolt barrik hordóért cserébe ültet egy tölgyfát? Ez valami "zöld" filozófia nálatok vagy egyszerűen minden ideológiától mentes gesztus?
Konyári Dániel: Nincs mögötte különösebb "zöld" ideológia, csak annyi, amennyi szerintem minden emberre ráférne, hogy az elhasznált akkumulátort vagy elemet például ne az árokparton dobja ki. A méhtelepen még pénzt is adnak érte.
Bortársaság: Hogy néz ki ez a faültetés a gyakorlatban? Mennyi fát jelent ez mondjuk évente?
Konyári Dániel: Vannak erre alkalmas területeink, ahol a facsemetéket el tudjuk ültetni. Évi harminc-ötven fáról van szó. Egy-két évig oda kell rájuk figyelni, aztán már önálló életet élnek. Biztos nem ezen fognak múlni a dolgok a világban, de azt gondolom, hogy felelősek vagyunk a környezetért, ahol élünk. És valamit vissza kell adni mindabból, amit a természettől kapunk.
Bortársaság: Térjünk vissza a Loliensékhez. Technológiában történt valami változás?
Konyári Dániel: A technológia nem változott különösebben, a sauvignon blant egy éjszakán át hűtve, 12-13 fokon áztattuk, hogy még illatosabb legyen. A chardonnay-t egész fürtösen préseltük, az olasz rizling pedig külön lett erjesztve. Csak a palackozás előtt házasítottuk össze a másik két tétellel. Ezután következett a hat hónapos finom seprőn tartás, amely most is izgalmas aromaanyagokkal gazdagította a bort.
Bortársaság: A 2003-as Vörös Loliense után nem lehetett könnyű egy lényegesen nehezebb évjáratból csúcsminőséget elővarázsolni.
Konyári Dániel: A 2003-as év valóban magasra tolta a lécet. De nincs két egyforma évjárat. Végül is valahol nagyon jó, hogy a természet nem szereti az egyhangúságot, sokkal inkább a változatosságról szól.
Bortársaság: Változott valamit esetleg az összetétele?
Konyári Dániel: A cabernet sauvignon és merlot mellé ezúttal 15 % cabernet franc is került, ennek a fűszerei még komplexebbé tehetik az ízképet. Egyébként érdekes, hogy kémiai paramétereit tekintve (sav, extrakt, alkohol) alig különbözik az előző évjárattól. Ennek ellenére nem olyan robosztus, ezért a barrik arányával is csínján bántunk. A hordók 80% második töltésű és csak 20 %-a új fa, így sikerült elérnünk, hogy a tizenkét hónapos érlelés során ne a fa kerüljön előtérbe. Ebben az évjáratban talán kissé cabernet súlyosabb de a finom paprikásság mellett ott van az előző évjáratokból ismert és szeretett lágyság, lekvárosság is.